Zlatni glas Zlatne doline
O događanju
Početak festivala Zlatni glas Zlatne doline seže u davnu 1970. godinu, a u nekoliko navrata je bilo kraćih prekida organizacije. Festival se u ovoj ranijoj fazi održavao u Domu Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Kaptolu. Od 1978. do 1985. godine festival nije organiziran iz nepoznatih razloga.
Godine 1987. po prvi put je izvedena nova pjesma pod nazivom Zlatna dolina. Napisao ju je Veljko Valentin Škorvaga, a izveo Franjo Bunjevac.
Prijelomne 1990. godine održan je 15. zlatni glas Zlatne doline. Uz slavonske i zabavne izvođene su i starogradske pjesme. Tada je Vesna Pisarović, danas poznata hrvatska glazbenica, dobila prvu nagradu po glasovima publike.
Festival tijekom ratnih godina, od 1991. do 1993., nije održavan. Teške okolnosti i obrana zemlje utjecali su na izostanak priredbe. Obnova festivala uslijedila je 1994. godine. Nakon toga Zlatni glas Zlatne doline je usmjeren na tamburašku glazbu, te je od tada sve soliste pratio tamburaški sastav, a kasnije i festivalski orkestar sastavljen najčešće od šest tamburaša te dodatnih instrumentalista najčešće na harmonici i bubnjevima. Tako je osigurana pratnja za sve smjerove tamburaške glazbe zastupljene na festivalu. Unatoč amaterskom načinu rada osjetio se profesionalan pristup jer su glazbenici uvijek ulagali mnogo truda. I ove godine pobjedu u kategoriji zabavnih pjesama odnijela je Vesna Pisarović, a publika je odabrala i Ivanu Kindl, još jedno danas zvučno ime hrvatske estrade, kao osobu čiji glas treba nagraditi.
Na Zlatnom glasu Zlatne doline, od zvučnih tamburaških imena, kao gosti nastupili su Šima Jovanovac, TS Žeteoci, Viktorija Kulušić Đenka, Najbolji hrvatski tamburaši, Stjepan Jeršek Štef i Boris Ćiro Gašparac, a kao jednog od istaknutih gostiju moramo spomenuti i Veru Svobodu.
Među najistaknutijim natjecateljima od lokalnih izvođača nekoliko godina zaredom bila je Mirela Bešta, Zlatko Marinac, Monika Jurić i TS Castrum.
Autorske pjesme i to nove, pisane isključivo za Zlatni glas Zlatne doline, po prvi put su uvedene na festival 2010. godine. Premijerno je to bilo deset skladbi. Bio je to ključan iskorak. Riječ je o pjesmama stvorenim na tradiciji ovog podneblja, čime se čuva od zaborava dio naše bogate tradicijske baštine. Zbog ove novine festival je počeo redovno objavljivati albume s novim skladbama, a prihodom od prodaje davala se potpora Caritasu kaptolačke župe. Album se upućuje na radio postaje širom Hrvatske tako da su pjesme često zastupljene u radijskom programu, a završavale bi i na top-ljestvicama, što potvrđuje da ih je slušateljstvo prihvatilo. Autorski pristup donio je dobru kvalitetu pjesama i stihova. Tako je godine 2012. nagradu publike osvojila je kaptolčanka Monika Jurić s pjesmom Moj Kaptole koja je nastupila i sljedeće godine na festivalu.
Uvođenjem novih pjesama dan je naglasak na medijsko prezentiranje. Nekoliko godina emisiju je snimala Poljoprivredna televizija Požega te emitirala odgođenu snimku priredbe. Snimka je kasnije dana i na desetke drugih televizijskih kuća tako da su se festival, pjesme i izvođači više popularizirali. To se odrazilo na veću zainteresiranost autora pjesama i izvođača za Zlatni glas Zlatne doline. Zbog tehničke zahtjevnosti televizijskog emitiranja posljednjih nekoliko godina snimanje festivalskog programa je iznimno profesionalizirano.
Tijekom proteklih deset godina, stvorena je tradicija da sviranjem jedne instrumentalne skladbe tamburaški orkestar Osnovna škole Vilima Korajca pod ravnanjem Ane i Tihomira Šmitpetera otvori festival. Uvođenjem tamburaških sastava i solista iz drugih zemalja na festival, i preseljenje priredbe u školsku dvoranu radi većeg prostora, pokazali su se opravdanima, a upravo dva sastava izvan Hrvatske osvojila su 2019. najveće nagrade. Ovi koraci su označili internacionalizaciju festivala, što je imalo veliki odjek u javnosti naše i okolnih zemalja, a korištenje dvorane donijelo je nova vizualna rješenja, točnije ovaj festival je dignut na razinu sličnih priredbi, što je najbolje vidljivo prilikom televizijskog prijenosa. Izuzetno važno je naglasiti i dobru dugogodišnju suradnju s festivalom Zlatne žice Slavonije na kojem se izvode pobjedničke pjesme iz Kaptola, što još više učvršćuje poziciju Zlatnog glasa Zlatne doline u tamburaškoj glazbi.
Zbog pandemije korona-virusa Zlatni glas Zlatne doline nije održan 2020. godine, a odabrane pjesme nakon natječaja su usmjerene za izvođenje na festivalu sljedeće godine.
Organizator
Pokretači i prvi organizatori festivala Zlatni glas Zlatne doline bili su Tomislav Tomić Julijus, Vinko Pisarović i Josip Toman. Njih trojica su došli na ideju da pokrenu festival, a Tomić mu je smislio ime. Prilikom priprema prvog festivala stručnu pomoć dao je nastavnik glazbene kulture u kaptolačkoj školi Duško Sekulić.
Ljudi koji su pokrenuli festival otišli su ubrzo na studij u Zagreb. Nakon toga organizacija dolazi u ruke Mjesne zajednice, a zatim Nogometnog klub Zvijezda, koji je kasnije promijenio ime u Kaptol. Nakon duže stanke, od sedam godina, tijekom koje se festival nije održavao organizaciju u svoje ruke opet uzimaju NK Zvijezda i Mjesna zajednica Kaptol.
Nakon ponovnog pokretanja festivala 1994. organizator festivala postao je NK Kaptol uz potporu Općine, a potom je od 1999. godine Općina preuzela svu odgovornost organizacije na sebe da bi joj se 2021. godine u tome pridružila Turistička zajednica Zlatni Papuk.
Program
09.05.2025. u 20:30 sati
Gost večeri: Najbolji hrvatski tamburaši
1.
Tamburaši s Medana
Marija
2.
Astal
Ne sekiraj se
3.
Baće
Slavonska stvarnost
4.
Virtuozi
Nije život ovo što ja živim
5.
Mostarski tamburaši
Zbog tambura i salaša
6.
Marko Križanović i TS Misija
Prijatelju, kume
7.
Ambar
Biće opijeno
8.
Ivica Orlić
Ne daj srcu da zaboravi
9.
Ansambl Ruže
Ono što smo imali
10.
Bruno Bunjevac
Ljubav iz sokaka mog – Podrumski bećari
11.
Luka Samardžić
Kraj ambara
12.
Fabijan Kovačević
Slavonac, to sam ja
13.
Leon Grd
Još bi usne tebe htjele
14.
Dražen Čuturić
Vratit će se opet lege
15.
Jasminka Vuković
Nek nas vide svi
16.
Prva pjevačka konjica Sinđir
Slavonijo hvala ti
17.
MPS Bećarine
O žitu mi pjevaj draga
18.
ŽPS Druge
Čista duša slavonska
19.
Anamarija Žonka
Sve bih dala da si sa mnom ti
20.
Dragan Kapčević
Hvala ti majko Ramska
21.
Miomir Bubalo Miško
Lola
22.
Ivica Šeperić
Ne odlazi prijatelju
23.
Antun Tunja Oršolić
Da nam nije Slavonije